Nerw chrześcijaństwa
,,Gromadzimy się dzisiaj po to, aby wziąć udział w Eucharystii i w udzieleniu Ducha św. grupie młodych ludzi” – powiedział bp Piotr Sawczuk. Dodał, że to bardzo radosne wydarzenie i dla samych kandydatów i dla ich rodzin i dla parafii i dla Kościoła, choć obecnie przeżywamy przecież Wielki Post i raczej rozważamy sprawy bolesne – mękę Chrystusa. Wydawać by się mogło, że trudno połączyć to razem. Nic bardziej mylnego zauważa ks. bp Sawczuk i wskazuje, że należy zwrócić uwagę na dwa istotne momenty. ,,Kościół zrodził się na Golgocie , a objawił się światu w dzień Pięćdziesiątnicy. Od Golgoty do Pięćdziesiątnicy jest bardzo blisko” – podkreślił. Zesłanie Ducha Św. – jak wskazał Biskup – nastąpiło jako owoc Męki i śmierci Pana Jezusa.
W dalszej części homilii Pasterz Diecezji podkreślił, że w dniu, kiedy Żydzi uroczyście wspominali wydarzenia z Synaju, narodził się Kościół. Wtedy Duch św. dokonał w sercach Apostołów cudu przemiany. ,,Otrzymali nadprzyrodzone dary, o których wcześniej nie mieli pojęcia i o których nawet nie marzyli, dostali odwagę, męstwo i zaczęli głosić Dobrą Nowinę o zbawieniu, które przyszło w Chrystusie” – powiedział. Biskup zauważył, że Duch św. pomógł im przezwyciężyć lęk i bezradność. Zdaniem Ekscelencji, Bóg często przychodzi w taką szczelinę, jaka tworzy się między ludzkim lękiem, a zaufaniem.
Następnie osiemnaście młodych osób z zachowaniem reżimu sanitarnego przyjęło sakrament bierzmowania z rąk bp. Piotra Sawczuka. Nad przygotowaniem młodzieży czuwał ks. kan. Waldemar Górski, proboszcz par. Niepokalanego Poczęcia NMP w Niecieczy oraz p. Anna Chmiel, katechetka z Zespołu Szkół Publicznych w Sabniach. Przedstawiciele rodziców oraz młodzieży wyrazili wdzięczność ks. bp. Piotrowi Sawczukowi, ks. proboszczowi oraz p. katechetce za udzielenie i przygotowanie do sakramentu.
Ze względu na sytuację epidemiologiczną, zaplanowane rok temu poświęcenie stacji Drogi Krzyżowej zostało przełożone na tegoroczny okres Wielkiego Postu. Wierni będą mogli z wiarą obchodzić te stacje i zagłębiać się w rozważania męki Pańskiej. Ufundowane stacje Drogi Krzyżowej przez rodzinę Mazurczaków i Pietrzykowskich nawiązują stylem do wnętrza świątyni.
tekst i zdjęcia – Monika Kanabrodzka