Komunikat Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie o możliwości zawierania małżeństw i urządzania wesel w piątki
Długa i powszechnie przyjęta tradycja nakazuje zawierać sakrament małżeństwa i organizować przyjęcia weselne w soboty. W zwykłych okolicznościach należy ją z troską podtrzymywać. Ostatnio jednak kierowane są do naszej Kurii zapytania o możliwość zawarcia małżeństwa i urządzenia wesela w piątek. Epidemia koronawirusa sprawia bowiem, że niektóre terminy tych celebracji muszą być przesunięte i skumulowane w krótszym czasie. Chcąc więc rozwiać wątpliwości, niniejszym informuję, że – mając na uwadze dobro osób zamierzających połączyć się świętym węzłem sakramentalnym oraz ich rodzin – Biskup Drohiczyński nie sprzeciwia się, aby czasowo, do końca 2020 r., w poszczególnych przypadkach od wspomnianej tradycji odstąpić i zorganizować wesele w piątek. Nadmieniam, że nie jest potrzebna zgoda na zawarcie ślubu w piątek, a trudność dotyczy jedynie wesela.
W rozmownie duszpasterskiej należy zachęcać nupturientów, by szukali innych możliwości, ponieważ piątki są dniami pokutnymi (kan. 1250). Jeśli jednak poważne racje za tym przemawiają, można celebrować ślub i urządzić wesele w piątek, ponieważ:
– Czwarte przykazanie kościelne brzmi: „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach”. Okres formalnego zakazu zabaw jest więc ograniczony tylko do Wielkiego Postu.
– Biskup Drohiczyński na mocy kan. 87 § 1 udzielił dyspensy od obowiązku zachowania dnia pokutnego (kan. 1249) i wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych (kan. 1251) wszystkim uczestnikom uroczystości weselnych organizowanych na terenie Diecezji Drohiczyńskiej we wspomnianym okresie.
– Duszpasterze winni w takich przypadkach poinformować nupturientów i gości, że są udzielone dyspensy, a wszyscy z nich korzystający są zobowiązani do odmówienia dowolnej modlitwy o Boże błogosławieństwo dla nupturientów. Proboszczowie są ponadto proszeni o przesłanie do naszej Kurii informacji o zaślubinach i weselu planowanym w piątek.
– Przy przekładaniu daty ślubu należy także pamiętać, że dokument USC do małżeństwa konkordatowego ważny jest jedynie 6 miesięcy od daty jego wystawienia. Ponadto, jeżeli małżeństwo nie zostanie zawarte w ciągu roku od sporządzenia protokołu przedmałżeńskiego, badanie kanoniczne należy powtórzyć, zwracając uwagę na przyczyny, dla których planowane małżeństwo nie doszło do skutku.
Ks. dr Zbigniew Rostkowski
Wikariusz generalny
Komunikat Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie o możliwości zawierania małżeństw i urządzania wesel w piątki