Z wizytą w parafii Sadowne
W Niedziele Zesłania Ducha Świętego 28 maja br. w progu kościoła parafialnego ks. Biskupa powitał miejscowy proboszcz ks. Antoni Kunicki. Po uroczystym ingresie słowa pozdrowienia i powitania skierowali przedstawiciele parafian. Ks. Proboszcz przedstawił sprawozdanie z działalności parafii zarówno na polu duszpasterskim jak i materialnym. Podobne sprawozdania zaprezentowały osoby odpowiedzialne za różne grupy działające wspólnocie parafialnej. Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. Biskup. W homilii odniósł się do Osoby Ducha Świętego. „Trzeba nam zobaczyć, ze Duch Święty wyprowadza nas z myślenia obliczonego na zachowanie spokoju, z takiej trochę zalęknionej i nieśmiałej prywatności i wlewa odwagę dzielenia się doświadczeniem Boga, odwagę przyznania się do Chrystusa” – powiedział. Przypomniał również znaczenie daru pokoju, który przynosi Zmartwychwstały Chrystus. „Pokój jest owocem zwycięstwa, jakie Zbawiciel odniósł na Golgocie i było to zwycięstwo o wielkim znaczeniu, triumf ostateczny” – dodał.
Podczas wizytacji ks. Biskup odwiedził trzy kaplice dojazdowe: pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kołodziążu, pw. Chrystusa Miłosiernego w Mrozowej Woli oraz pw. Narodzenia NMP w Zarzetce. W każdej z nich celebrował Mszę św. Przedstawiciele wiernych uczęszczających do kaplic przedstawili ich krótką historię oraz prosili ks. Biskupa o umocnienie słowem Bożym oraz o pasterskie błogosławieństwo. Każda z kaplic zbudowana była staraniem ówczesnego proboszcza ks. kan. Mariana Zbiecia.
Ks. Biskup nawiedził cmentarz parafialny, aby podczas modlitwy polecać Miłosierdziu Bożemu wszystkich tam spoczywających. Spotkał się również z Radą Parafialną.
Na terenie parafii znajdują się jednostki oświatowe, które przyjęły w swoich progach pasterza diecezji. Jako pierwsza ks. Biskupa podjęła Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Kołodziążu. Dyrektor Szkoły Grażyna Frączek wyraziła radość ze spotkania, na którą przybyli również rodzice uczniów. Dzieci i młodzież zaprezentowała część artystyczną poświęconą Matce Bożej.
W Szkole Podstawowej im. bł. Edwarda Grzymały dyrekcja, młodzież, dzieci oraz rodzice powitali ks. Biskupa. Dyrektor placówki Małgorzata Koroś przestawiła historię Szkoły. Dzieci oraz młodzież słowem i piosenką przybliżyły zgormadzonym postać błogosławionego Patrona.
Ks. Biskup odwiedził również Zespół Szkół Ponadpodstawowych. Jego dyrektorem jest Sławomir Ryszawa, który wraz z wice starostą Powiatu Węgrowskiego Markiem Renikiem przywitali pasterza diecezji. Młodzież przygotowała część artystyczną poświęconą 160. wybuchu Powstania Styczniowego.
Ks. Biskup gościł również w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Grabinach, któremu patronuje ks. Jan Twardowski. Dyrektor tej placówki oświatowej Alina Lipka-Chudzik w słowach powitania podkreśliła, jak cała społeczność szkolna odczuwa szczególną opiekę swojego Patrona. Nie zabrakło również części artystycznej zaprezentowanej przez wychowanków.
Na terenie parafii Sadowne w miejscowości Sadoleś znajduje się Centrum Opiekuńczo-Rehabilitacyjne ITAMED. Zapewnia ono opiekę osobom starszym, samotnym i chorym. Ks. Biskup miał okazję spotkać się tam za równo z kadrą, na czele z dyrektor placówki Edytą Dąbrowską, jak i pensjonariuszami. W domowej kaplicy modlono się wspólnie „Litanią Loretańską”. Dyrektor Centrum opowiedziała o historii jego postania i zasadach funkcjonowania.
Na zaproszenie wójta Gminy Sadowne Waldemara Cyrana do gminnej sali przybyli przedstawiciele różnorodnych środowisk, grup, kół, stowarzyszeń działających na terenie gminy. Podczas spotkania z ks. Biskupem każdy miał okazję się zaprezentować i opowiedzieć o swojej działalności. Spotkanie ubogacił występ ludowego zespołu „Sadownianki”. Wójt gminy podkreślił dobrą współpracę z parafią i miejscowymi duszpasterzami.
Wizycie w każdej wymienionej instytucji towarzyszyło słowo ks. Biskupa, wpis do księgi pamiątkowej oraz pasterskie błogosławieństwo.
Wspomniany patron Szkoły Podstawowej bł. Edward Grzymała pochodzi z parafii Sadowne. Wprawdzie po jego rodzinnym domu już nic nie pozostało, jednak staraniem miejscowej ludności upamiętniono miejsce narodzin Błogosławionego. Przypomina o tym pamiątkowa tablica. Pod specjalnie przygotowanym zadaszeniem znajduje się ołtarz. Odwiedzając to miejsce ks. Biskup podziękował wszystkim troszczącym się o nie.
Zwieńczenie wizytacji stanowiła uroczysta Eucharystia w liturgiczne święto Nawiedzania Najświętszej Maryi Panny. Podczas niej ks. Biskup udzielił sakramentu bierzmowania czterdziestosiedmioosobowej grupie młodzieży. W homilii nawiązał do obrzędu sakramentu bierzmowania, podczas którego kandydaci są wywoływani po imieniu. Fakt ten podkreśla, że Pan Bóg zna każdego i wzywa do osobowej z Nim relacji. Przypomniał również wydarzenie, jakim było Zesłanie Ducha Świętego na Apostołów i Matkę Najświętszą. Zewnętrznym znakiem były języki jakby z ognia. Obecnie takim widzialnym znakiem działania łaski sakramentalnej jest namszczenie olejem krzyżma.
W modlitwie uczestniczyli kapłani z dekanatu łochowskiego na czele z jego dziekanem ks. kan. Józefem Poskrobko.
Zakończenie Eucharystii było okazją do wyrażenia wdzięczności nie tylko za udzielenie sakramentu bierzmowania, ale również za czas przeprowadzenia wizytacji kanonicznej.
Parafia Sadowne została erygowana w 1524 r. Obecnie liczy blisko 5,5 tys. wiernych. Urząd proboszcza pełni ks. Antoni Kunicki. Wikariuszami są księża: Krzysztof Rzepczyński oraz Piotr Pędzich. W pracy duszpasterskiej pomaga emeryt ks. Stanisław Wojciechowski. Emerytowanym proboszcze jest również ks. Marian Zbieć przebywający w Domu Księży Emerytów.
tekst – ks. Marcin Gołębiewski
zdjęcia – Aleksandra Lisiecka, ks. Marcin Gołębiewski