XVIII Krajowe Forum Młodzieży
To był cenny czas budowania wspólnoty, wymieniania doświadczeń i rozmów pomiędzy świeckimi i duszpasterzami młodzieży, które dziś są szczególnie potrzebne w Kościele. Mieliśmy okazję wspólnie podjąć refleksję nie tylko w następstwie wyzwań, jakie przyniosła pandemia koronawirusa, ale też w kontekście rozpoczętego w październiku na całym świecie procesu synodalnego, poświęconego synodalności, a także rozmawialiśmy o wyzwaniu, jakim są Światowe Dni Młodzieży.
Uczestnicy rozmawiali nie tylko na temat spraw technicznych wyjazdu na ŚDM, ale także o przygotowaniach duchowych. Jak wskazał dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Mariusz Wilk, „przed nami perspektywa obchodzonego po raz pierwszy w listopadzie, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, ŚDM w diecezji”. W jego ocenie najbliższe spotkanie ŚDM w diecezji, 21 listopada, będzie okazją do zgromadzenia po pandemii większej grupy młodych w Kościele. Ks. Wilk przypomniał także, że od maja br., raz w miesiącu odbywa się modlitwa za spotkanie młodych z papieżem. Ważnym elementem przygotowań była także peregrynacja znaków ŚDM, czyli krzyża i ikony Matki Bożej Salus Populi Romani po różnych krajach. W Polsce znaki ŚDM od 21 sierpnia do 1 września nawiedziły 20 diecezji w tym także diecezję Drohiczyńską.
ks. Grzegorz Suchodolski – Wieloletni dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, a obecnie biskup pomocniczy diecezji siedleckiej mówił o współczesnej wizji i koniecznych przemianach struktur duszpasterstwa młodzieży.
„Co to znaczy: być duszpasterzem młodzieży? To przede wszystkim: być księdzem. Można powiedzieć: taki banał. Ale czasem szukamy w tej odpowiedzi czegoś nadzwyczajnego, a tak naprawdę być prezbiterem, ze wszystkimi funkcjami, które wynikają z sakramentu święceń i mandatu otrzymanego od biskupa – to jest fundament, który można realizować w rozmaity sposób (…) To pytanie o bycie duszpasterzem kieruję zarówno do duchownych jak i do was, młodych:
czego powinniście oczekiwać od księdza, którego Kościół podarował waszej diecezji jako duszpasterza młodzieży? Jak możecie pomóc temu księdzu? Jego zadaniem będzie prowadzić was do świętości, ale to się będzie realizować tylko wówczas, kiedy będziecie traktowali go jak kapłana – podkreślał bp Suchodolski.
Mówiąc o priorytetach duszpasterza młodzieży, podkreślił, że jego głównym zadaniem jest przekazywanie wiary młodemu pokoleniu, prowadzące do tworzenia osobistych więzi młodego człowieka z Chrystusem. „Dziś mamy do czynienia z całym pokoleniem niewierzących. Dotyczy to zarówno ludzi młodych, jak i pokolenia rodziców, które nie jest już w stanie zrodzić wiary w swoich dzieciach. Dlatego rola duszpasterza młodzieży jest dziś bardzo trudna. Wcześniej Kościół, rodzina i szkoła ze sobą współpracowały. Dziś tak nie jest, a duszpasterz młodzieży musi zadać sobie pytanie: od czego właściwie mam zacząć?” – wyjaśniał.
Trzeci zaś dzień obrad XVIII KFDM w Wigrach był poświęcony omówieniu stanu przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, zarówno w wymiarze diecezjalnym, które po raz pierwszy w tym roku obchodzone będą w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, przypadającą 21 listopada, jak też do międzynarodowego spotkania w Lizbonie, które odbędzie się w pierwszym tygodniu sierpnia 2023 r. „Musimy zadać sobie pytanie, czy w naszych strukturach młodzi znajdują rodzinę, wspólnotę, dom. Światowe Dni Młodzieży muszą mieć ten cel, żeby odkrywać, że młodzi ludzi są wspólnotą i rodziną”- mówił ks. João Chagas, dyrektor Biura ds. Młodzieży Watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, z którym uczestnicy forum połączyli się w niedzielę podczas ostatniej sesji.
Wszystkich chętnych, którzy pragną udać się na ŚDM do Portugalii prosimy o kontakt z duszpasterzem młodzieży diecezji drohiczyńskiej.
ks. Piotr Jarosiewicz