Wizytacja kanoniczna w parafii Nieciecz
Od 18 do 20 września ks. bp Antoni Dydycz – senior z Drohiczyna, wizytuje parafię p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Niecieczy.
Parafia to liczy obecnie około 1120 wiernych. Proboszczem jest ks. kan. Waldemar Górski. Mieszka tam również poprzedni proboszcz emeryt: ks. kan. Stanisław Falkowski.
W 1424 roku Nieciecz została włączona przez biskupa włodzimierskiego do nowo utworzonej parafii w Sokołowie. W 1457 roku Stanisław Nieciecki, dziedzic Niecieczy i Wirowa ufundował pierwszą, drewnianą kaplicę p.w. Jezusa Chrystusa, Panny Najświętszej Maryi Dziewicy i św. Doroty. Ks. Franciszek Tuszyński w 1863 roku, razem z ówczesnym dziedzicem Niecieczy Władysławem Aleksandrem Rawiczem, rozpoczął starania o budowę nowej świątyni. Rząd carski uznał jednak, że będzie szkodliwe dla prawosławia. Wzniesiono więc tymczasową drewnianą kaplicę. W 1875 roku, w ramach represji za udzielanie pomocy unitom, parafię w Niecieczy zlikwidowano. Po edykcie tolerancyjnym z 1905 roku, przystąpiono do wznoszenia drewnianego kościoła kosztem dziedzica majątku Kupientyn Adolfa Zambrzyckiego. Budowę zakończono w 1910 roku. Parafia w Niecieczy została wznowiona 7 kwietnia 1919 roku przez biskupa siedleckiego Henryka Przeździeckiego. 19 maja 1950 roku drewniana świątynia spłonęła i zbudowano tymczasową. Obecny, murowany kościół powstał w latach 1950-1953, pod kierunkiem ks. Stanisława Sitniczuka. Konsekracja jego odbyła się 4 października 1953 roku, a dokonał jej ks. bp Ignacy Świrski.
Na placu przykościelnym znajduje się murowana dzwonnica oraz pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki zbudowane przez ks. Stanisława Falkowskiego.
W programie wizytacji jest między innymi Eucharystia w intencji jubilatów, który w Gminie Sabnie obchodzą 50 lecie małżeństwa.
ksAP/Drohiczyn