Wezwani do dojrzałości w Chrystusie
Spotkanie rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Piotra Sawczuka. W kazaniu ks. Biskup przypomniał o wielkiej wartości, jaką stanowi rodzina. Rodzina – jak stwierdził bp. Piotr – zawsze winna być Bogiem silna. Rodzina, w której małżonkowie uświęcają się nawzajem przekazując swoim dzieciom odpowiednie wartości i priorytety. Ks. Biskup mówił o tym, jak wielkim darem i łaską jest życie sakramentalne, codzienna modlitwa, lektura Pisma Świętego, rekolekcje. Zauważył, że im więcej z siebie damy, tym więcej zyskujemy.
W naszym spotkaniu uczestniczyło łącznie kilkunastu kapłanów, w tym ks. Łukasz Suszko, nowo mianowany moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie, który zastąpił ks. Jarosława Błażejaka. Mieliśmy więc okazję, aby tuż po Mszy św., powitać nowego moderatora, a jednocześnie podziękować ustępującemu, który przez wiele lat gorliwie i z zaangażowaniem przewodził całej naszej wspólnocie.
Kolejno nastąpiła „Godzina świadectw”, podczas której wybrane osoby lub małżeństwa dzieliły się doświadczeniem wiary i działania w ich życiu Jezusa. Świadectwa dotyczyły głównie trudnego okresu izolacji społecznej wywołanego ogłoszoną pandemią, który był chwilowym czasem bez Eucharystii, wspólnych spotkań czy możliwości uczestnictwa w rekolekcjach. Odnosiły się również do przeżyć wakacyjnych, kiedy można było już w większym stopniu praktykować różne formy duchowego rozwoju. Wypowiedziane świadectwa umacniały w przekonaniu, że jeśli ktoś zawierzył życie Jezusowi i otworzył własne serce na działanie łaski Bożej, to może być pewien, że Pan Bóg będzie zawsze blisko, w każdej sytuacji życia.
Około południa cała wspólnota udała się na posiłek, który był okazją do wspólnych spotkań i rozmów, a także zachwytu nad uroczym nadbużańskim krajobrazem. Po nasyceniu ciała i ducha mogliśmy wrócić do domu.
Dziękujemy Panu Bogu za dar wspólnego spotkania. Wierzymy, że taka wspólnota, o jakiej mówił ks. Biskup w czasie swojej homilii i jaką staramy się na co dzień stanowić, jest potrzebna nie tylko nam, ale również parafiom, kapłanom i całemu Kościołowi.Teraz, gdy w czasie pandemii wielu z nas poczuło silny „głód” Eucharystii i wspólnoty – tym bardziej czujemy się wezwani, by zgodnie z tegorocznym hasłem Domowego Kościoła stawać się „Dojrzałymi w Chrystusie”.
Tekst – Ania i Robert Giesek
Zdjęcia – Sławomir Ślusarz i Ireneusz Siemek