Podsumowanie rekolekcji w WSD w Drohiczynie.
Kerygmat
Pod takim hasłem od 27 do 29 grudnia 2021 roku odbyły się kolejne już rekolekcje powołaniowe w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie.
Rekolekcje powołaniowe to już wieloletnia tradycja Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. W okresie zimowym już od wielu lat wspólnota seminaryjna zaprasza młodzież męską do tego, aby uczestnicząc w tych rekolekcjach, rozeznawać swoje życiowe powołanie. W tym roku prowadzenia rekolekcji podjął się ks. Piotr Jarosiewicz, Dyrektor Wydziału Młodzieży oraz diecezjalny asystent KSM. Na rekolekcje przyjechała młodzież z następujących parafii: Ostrówek, Prostyń, Ceranów, Ciechanowiec, Knychówek, Siemiatycze (parafia św. Andrzeja Boboli), Rudka, Topczewo oraz Strabla.
Rekolekcje były oparte na kerygmacie, czyli uroczystym ogłaszaniu dzieła zbawienia przez Boga i objawienia go w ukrzyżowanym i zmartwychwstałym w Chrystusie. Kerygmat opiera się na sześciu punktach: Bóg cię kocha, grzech, Jezus Chrystus, Przyjęcie zbawienia, Duch Święty i wspólnota. Ks. Piotr rozwinął i wyjaśnił każdy z tych punktów podczas swoich konferencji. Mówił o nich zwłaszcza w kontekście kapłaństwa. Młodzież miała również okazję wysłuchać świadectw alumnów obecnych podczas rekolekcji. Nie zabrakło czasu na najważniejszy punkt każdego dnia – na Mszę świętą, na której oprócz księdza Piotra obecni byli moderatorzy seminaryjni. Ważnymi punktami były wspólne modlitwy Liturgią Godzin czy koronką.
Czas rekolekcji oprócz konferencji i Mszy świętych był wypełniony pracą w grupach i integracją. Chłopcy podczas prac w grupach wykazali liczne mocne i słabe strony w rozeznawaniu powołania. Trafnie wskazali również wiele szans i zagrożeń w poszukiwaniu wezwania od Boga. Wyniki swoich prac mieli okazję przedstawić biskupowi Piotrowi Sawczukowi, który z uwagą wysłuchał odpowiedzi i skierował do młodzieży swoje słowo. Uczestnicy rekolekcji mieli również szansę na podzielenie się swoimi przemyśleniami o Słowie Bożym w ramach Lectio divina. Oprócz tego chłopcy uczestniczący w rekolekcjach mieli okazję do zadawania pytań kapłanom i klerykom, na które uzyskali odpowiedź pod koniec rekolekcji.
Dla uczestników rekolekcje były również okazją do poznania nowych, przyjaznych osób i zawiązania znajomości na dłuższy czas niż tylko dwa dni pobytu w Drohiczynie. Były one też okazją do zapoznania się z realiami i trybem życia kleryckiego. Chętni chłopcy mogli zwiedzać seminarium, a przy okazji usłyszeli wiele informacji o życiu codziennym alumnów. Księża oraz alumni byli obecni i dyspozycyjni dla młodzieży przez cały czas trwania rekolekcji.
Głównym celem rekolekcji było przybliżenie tych młodych ludzi do Boga i budowanie z Nim żywej relacji. Dopiero wtedy można pełniej odkrywać swoje powołanie (nie tylko do kapłaństwa) i w pełni realizować je w swoim życiu.