Pierwszy etap otwarcia się na kapłaństwo zaczyna się od służby
W homilii Ekscelencja przypominał chrześcijańskie znaczenie służby. Jak zauważył, dzisiaj pojęcie to interpretowane jest jako atak na równość ludzi między sobą. Tymczasem Chrystus uczy właściwego rozumienia postawy służby. Jej najwymowniejszej lekcji udzielił na krzyżu. „Od początku istniało w Kościele głębokie przeświadczenie, że wolą Jezusa jest utrzymanie w Kościele struktur służby, ale jeszcze bardziej wychowanie serc do służenia” – powiedział ks. Biskup.
W tym kontekście nawiązał do postawy diakona. Pierwszy etap otwarcia się na kapłaństwo zaczyna się właśnie od służby. „Całe kapłaństwo jest ministerialne, służebne, ale diakonat szczególnie. Gorliwa i pokorna służba jest tu swego rodzaju testem na zdatność wejścia na drugi stopień kapłaństwa, do prezbiteriatu” – powiedział.
Nowymi diakonami zostali: Radosław Kalicki z parafii Trójcy Świętej w Dziadkowicach, Rafał Oleksiuk z parafii św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach, Wojciech Wdowiński z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Wołominie oraz Piotr Wyszomierski z parafii św. Wojciecha w Skibniewie.
Istotnym momentem obrzędu święceń było nałożenie rąk ks. Biskupa na głowy kandydatów i modlitwa konsekracyjna. Wcześniej, nad leżącymi na posadzce katedry alumnami, cała wspólnota przyzywała wstawiennictwa Wszystkich Świętych. Zewnętrznym znakiem otrzymanych święceń diakonatu jest strój liturgiczny, jakim jest dalmatyka oraz stuła przewieszona przez lewę ramię.
W uroczystościach wziął udział bp senior Antoni Dydycz, moderatorzy WSD w Drohiczynie, przedstawiciele Kurii Diecezjalnej oraz Sądu Biskupiego, zaproszeni księża i siostry zakonne oraz rodzina i przyjaciele nowo wyświęconych diakonów.
tekst – ks. Marcin Gołębiewski
zdjęcia – Monika Kanabrodzka