Msza Święta Wieczerzy Pańskiej w węgrowskiej Bazylice
Msza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczęła przeżywanie Triduum Paschalne w Bazylice Mniejszej w Węgrowie. Do Niedzieli Zmartwychwstania Kościół wspomina najważniejsze wydarzenia w swojej historii: ustanowienie Eucharystii, mękę i śmierć Chrystusa oraz Jego zmartwychwstanie.
Uroczystą Eucharystię rozpoczęto śpiewem „Chwała na wysokości”, po zakończeniu którego dzwony i organy w świątyni zamilkły na cały okres Triduum Paschalnego, jako znak żałoby oraz smutku z powodu męki i śmierci Chrystusa. Muzykę z organów i dźwięk dzwonków będzie słychać dopiero w Wielką Sobotę, kiedy zabrzmi radosne Alleluja.
Liturgii przewodniczył pasterz diecezji drohiczyńskiej ks. bp Tadeusz Pikus, który dokonał symbolicznego obmycia nóg 12 mężczyznom. Zwyczaj upamiętnia Ostatnią Wieczerzę, podczas której Jezus obmył nogi uczniom. Jego symbolikę wyjaśniają towarzyszące mu słowa: „Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali…” z Ewangelii według św. Jana.
„Krew Chrystusa daje życie, a my przyjmujemy je podczas Chrztu – głosząc Słowo Boże, mówił ksiądz biskup, tłumacząc jak ważnym jest, aby droga życia każdego człowieka wpisywała się w drogę, której na imię Jezus. Będąc zjednoczonymi z Jezusem Chrystusem kroczymy tą drogą. Ale On dając nam życie jednocześnie przygotowuje niezwykły pokarm. To już nie będzie baranek, a Ciało Chrystusa (…) – zapewniał biskup T. Pikus.
Mszę Wieczerzy Pańskiej zakończyła uroczysta procesja, w której przeniesiono Najświętszy Sakrament do tzw. ciemnicy. Tabernakulum pozostanie puste, a ołtarz obnażony aż do Nocy Zmartwychwstania.
Karolina Skibniewska [ksAP]