Lednica
Pomocą w podążaniu za Chrystusem były w tym roku dwie nowe inicjatywy: Pole Talentów i Pole Dialogu. Dzień wypełniły warsztaty – wśród nich: warsztat Podejmowania Decyzji, Pro Life, Jak Ewangelizować w Internecie? Nie zabrakło śpiewów i tańców, możliwości spowiedzi pod gołym niebem, a na zakończenie Mszy św. z aktem wyboru Chrystusa na swojego Pana.
Oprócz Pola Spowiedzi, które było zawsze, powstało w tym roku Pole Dialogu. Była tam możliwość porozmawiania z księdzem, czy siostrą zakonną, ale też z osobami świeckimi, moderatorami wspólnot i psychologami, jeśli ktoś miał poważniejsze problemy i potrzebował porady. Pole Dialogu, czy jak je nazywamy Pole Rozmów, było otwarte już od rana, kiedy zaczęli napływać młodzi ludzie.
W tym roku na Lednicy pojawiło się też Pole Talentów, czyli kilka punktów, w których młodzież jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem spotkania o godz. 17.00 mogła rozwijać swoje talenty i skorzystać ze zorganizowanych warsztatów.
Nowością w tym roku były także warsztaty: Liturgiczny – z o. Mikołajem Walczakiem, dominikaninem; Rękodzielniczy – gdzie siostry dominikanki pokazały młodym, jak zrobić własnoręcznie różaniec, warsztat Podejmowania Decyzji z o. Krzysztofem Dzieńkowskim, jezuitą, oraz warsztat: Jak Ewangelizować w Internecie?, który poprowadził ks. Teodor Sawielewicz. Poza tym był także warsztat Pro Life z moderatorką Katarzyną Kubis, warsztat „Niebo gwiaździste nade mną” prowadzony przez astrofizyka prof. Sebastiana Kubisa oraz warsztat „100 pytań do…“ (Q&A) – z br. Tomaszem Łakomczykiem OFMCap.
Podczas spotkania lednickiego zaproszeni goście poprowadzili także „wykłady w duetach”. Prof. Sebastian Kubis i kapucyn br. Tomasz Łakomczyk opowiedzieli, czy w sposób naukowy da się wytłumaczyć fenomen Eucharystii. Prezenter telewizyjny Tomasz Wolny i franciszkanin o. Leonard Bielecki podzielili się swoim doświadczeniem Eucharystii, a drogę za Barankiem wskazali wspólnoty Małych Sióstr i Małych Bracia Baranka. W Godzinę Miłosierdzia wprowadziły s. Gaudia Skass ISMM i s. Eliza ZSJM.
Inspiracją do powstania Procesji Orłów i towarzyszącej jej pieśni były słowa kard. Stefana Wyszyńskiego wypowiedziane do młodzieży: „Musicie mieć w sobie coś z orłów! – serce orle i wzrok orli ku przyszłości. Musicie ducha hartować i wznosić, aby móc jak orły przelatywać nad graniami w przyszłość naszej Ojczyzny. Będziecie wtedy mogli jak orły przebić się przez wszystkie dziejowe przełomy, wichry i burze, nie dając się spętać żadną niewolą. Pamiętajcie – orły to wolne ptaki, bo szybują wysoko”.
Te słowa podchwycił o. Jan Góra, który razem ze swoim przyjacielem stworzyli pieśń „Tylko orły szybują nad granią”. W procesji uczestniczyła młodzież, która aktywnie działa w Kościele, wolontariusze ledniccy, misyjni, moderatorzy wspólnot, którzy odważnie świadczą w swoim środowisku, że idą za Chrystusem i On jest ich Panem.
Błogosławieństwo młodym przekazał tradycyjnie Ojciec Święty, a w tym roku także swoje pozdrowienia skierowali rodzice błogosławionego Carla Acutisa, który patronuje tegorocznej Lednicy.
Dziękujemy młodzieży, która z różnych części naszej diecezji postanowiła wspólnie udać się na Legnickie Pola. W tym roku po raz pierwszy nasza grupa uczestniczyła nie tylko jako obserwatorzy i uczestnicy, ale jako tancerze. Dziękujemy za zaangażowanie i poświęcenie serca oraz dzielenie się talentami wobec 20 tys. młodych ludzi przybyłych z różnych części Polski świata.
Ks. Piotr Jarosiewicz
Duszpasterz młodzieży