Ks. bp Tadeusz Pikus na Orszaku Trzech Króli w Łochowie
Barwny pochód poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem ks. Biskupa. W homilii Ekscelencja zaznaczył, że Orszak sam w sobie jest już jedną wielką homilią sceny ewangelicznej. Nawiązując do postaci Heroda wskazał, że byli i do tej pory są ludzie, którzy nie rozpoznawszy Boga, boją się Go, uciekają od niego i Go odrzucają. Ks. Biskup powołał się także na kondakion z Akatystu. Zacytował zdanie odnoszące się do Mędrców, którzy: „pominęli Heroda – głupca, co śpiewać nie umiał Alleluja”. Wskazał ważną prawdę, iż wychwalać Boga może tylko ten, kto Go osobiście przyjął. Ks. Biskup zaznaczył także, że w Orszaku każdy z nas niesie osobiste dary: kadzidło – modlitwy, mirrę – cierpienia i złoto – czystość i przejrzystości serca. Ponadto niesiemy coś więcej, a mianowicie samych siebie, których Bogu możemy złożyć w darze.
Po Eucharystii wierni udali się na Orszak do przygotowanych wcześniej scen, wśród których nie zabrakło kuszenia Adama i Ewy, walki dobra ze złem, dworu Heroda, gospody oraz złożenia darów Jezusowi. Królowie oddali hołd Nowo Narodzonemu. Po błogosławieństwie wybrano najpiękniej przebrane orszakowe rodziny.
W tegorocznym Orszaku Trzech Króli w łochowskiej parafii wystąpili: Szkoły Podstawowe nr 1,2 i 3 w Łochowie, Szkoła Podstawowa w Julinie, Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Łochowie, Wspólnota Przyjaciół Oblubieńca, Zespół Łochowianie, parafialny chór oraz schola dziecięca.
Epifania jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich świąt właściwie od samego początku istnienia Kościoła. Święto wywodzi się najpewniej z greckojęzycznej, wschodniej, części Imperium Rzymskiego, a jego początki już w III w. opisywał św. Klemens Aleksandryjski, teologi i filozof. Wiadomo tyle, że tego dnia zaczęto z czasem świętować wszystkie elementy Objawienia Pańskiego: Boże Narodzenie, chrzest Jezusa w Jordanie, cud w Kanie Galilejskiej, a także pokłon Mędrców ze Wschodu. Współcześnie 6 stycznia pozostało wspomnienie tylko tego ostatniego z wymienionych wydarzeń, dziś znane popularnie jako pokłon Trzech Króli.
tekst – ks. Piotr Jarosiewicz
zdjęcia – ks. Przemysław Łoza