Dziękując za katedrę, dziękujemy za całą diecezję
Na uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem ks. bpa Piotra Sawczuka zebrali się, w ograniczonej z powodu pandemii liczbie, księża, kanonicy Kapituły Katedralnej, alumni, siostry zakonne oraz drohiczyńscy parafianie. Eucharystia była dziękczynieniem za dar konsekracji kościoła katedralnego, jednak jak zaznaczył ks. Biskup: „Dziękując za katedrę, dziękujemy za całą diecezję, czyli wspólnotę wiernych, księży, sióstr zakonnych i wszystkich ludzi przebywających na terenie diecezji drohiczyńskiej”.
Kościół Trójcy Przenajświętszej, który dziś służy jako katedra diecezji drohiczyńskiej został konsekrowany 10 stycznia 1723 roku przez biskupa łuckiego, Stefana Bogusława Rupniewskiego. Mimo, iż jako jedyny z kościołów drohiczyńskich nie ucierpiał z rąk zaborców, to w czasach II wojny został kompletnie zdewastowany przez obu najeźdźców. Po wojnie zdołano odbudować świątynie, jednak nie udało się przywrócić przedwojennej świetności wyposażenia wnętrza. Dnia 5 czerwca 1991 r. papież Jan Paweł II, powołując do istnienia Diecezję Drohiczyńską podniósł kościół Trójcy Przenajświętszej do rangi katedry i osobiście nawiedził ją podczas pielgrzymki w 1999 r. Bp Antoni Dydycz dokonał aktu rekonsekracji odnowionej świątyni 10 stycznia 2005 r.
Król Salomon, jak czytamy w I Księdze Królewskiej, zadawał sobie pytanie patrząc na świątynię Jerozolimską: „Czy jednak naprawdę zamieszka Bóg na ziemi? Przecież niebo i niebiosa najwyższe nie mogą Cię objąć, a tym mniej ta świątynia, którą zbudowałem” (1 Krl 8,27). Ks. bp Piotr Sawczuk przywołując myśl wielkiego biblijnego króla przypomniał, iż rzeczywiście katedra również jest miejscem, które nie może objąć Boga, ale zarazem miejscem, gdzie Bóg szczególnie pochyla się nad ludzkimi sprawami, uzdrawia i przemawia do ludzkich serc.
tekst – dk. Rafał Oleksiuk
zdjęcia – al. Piotr Zdzieborski