Czuwanie Maturzystów Diecezji Drohiczyńskiej 2022
Po powitaniu uczestników czuwania przez ks. dr Piotra Jarosiewicza- Dyrektora Wydziału Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej konferencje wygłosiła Pani Patrycja Hurlak, świadectwo którym się podzieliła, dało młodzieży przestrzeń do przemyśleń. Na wiele indywidualnych pytań odpowiadała jeszcze długo po zakończeniu konferencji.
Drogę Krzyżowa przygotowała i prowadziła młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej Curie Sokołowie Podlaskim pod opieką ks. Grzegorza Radziszewskiego Salezjanina. Warto tutaj dodać o oprawie nie tylko muzycznej z wyżej wspomnianej Szkoły, ale także pięknie przygotowanym pochodniom które niosła młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu dzięki zaangażowaniu Dyrekcji oraz księżom Grzegorzowi Konopackiemu i ks. Januszowi Szymańskiemu. Podczas drogi krzyżowej wszystkim maturzystom towarzyszył Ordynariusz Diecezji Drohiczyńskiej J. E. ks. bp Piotr Sawczuk. Po zakończonym spotkaniu, była chwila przerwy, podczas której uczestnicy mieli możliwość, zwiedzenia Jasnej Góry i posiłku, by uzupełnić energię na dalsze punkty przewidziane podczas czuwania.
Hasłem tegorocznego czuwania były słowa bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego „CZAS TO MŁOŚĆ”. W godzinie apelowej przed obrazem Królowej Polski zgromadziła się młodzież wraz z księżmi oraz ks. Biskupem, który poprowadził rozważanie apelowe nawiązując do słów Prymasa Tysiąclecia, jednocześnie hasła które towarzyszyło maturzystom „Ludzie mówią – czas to pieniądz. Ja mówię inaczej – czas to miłość. Pieniądz jest znikomy, a miłość trwa.” Maturzyści powierzając tak ważny egzamin w swoim życiu złożyli również akt zawierzenia Matce Bożej przed Cudownym wizerunkiem. Warto w tym miejscu podziękować ks. Łukaszowi Redoszowi, którego uczniowie z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Reymonta w Sokołowie Podlaskim odczytali tę modlitwę oraz podziękowanie Pasterzowi naszej diecezji podczas Eucharystii. Na zakończenie błogosławieństwa udzielili Abp Władysław Depo wraz z ordynariuszem Diecezji Częstochowskiej.
Po zakończonym Apelu Jasnogórskim rozpoczęło się czuwanie przygotowane przez ks. Łukasz Skarzyńskiego wraz ze scholą i młodzieżą z Łochowa. Był to czas na powierzenie swych trosk i nadziei Matce Najświętszej, czas modlitwy, śpiewu, ciszy i zawierzenia. Uczestnicy mieli również możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.
Ostatnim i zarazem najważniejszym punktem spotkania, które rozpoczęło się o 23.30 była Msza Święta, której przewodniczył Pasterz Diecezji Drohiczyńskiej bp Piotr Sawczuk, w skierowanym do zgromadzonych słowie wspomniał zaznaczył, że ważny jest czas, który czeka młodzież po egzaminach w kontekście rozważenia swojego życiowego powołania. Tutaj dziękujemy na ręce Ordynariusza, ale także ks. Łukasza Grabowskiego za młodzież, która dzięki niemu podczas Eucharystii czytała, śpiewała i wyrażała nasze wspólne modlitwy.
Podziękowanie i kwiaty za wsparcie i wspólną modlitwę w imieniu maturzystów złożyła delegacja z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sokołowie Podlaskim. Ksiądz Biskup na zakończenie życzył maturzystom powodzenia na czekających ich egzaminach i bezpiecznego powrotu do domów.
Swoimi doświadczeniami związanymi z Czuwaniem Maturzystów podzieliła się Kamila Kryńska, maturzystka z Siemiatycz.
„W natłoku przygotowań maturalnych przyszedł czas, aby zatrzymać się i oddać swoje troski, przemyślenia, niepokoje Matce. Z taką myślą jechałam na Czuwanie Maturzystów do Częstochowy. Chciałam uspokoić myśli, powierzyć się Królowej Polski. Wiedziałam, że to Ona może dać mi siły na tej ostatniej prostej ku dorosłości. Nie zawiodłam się. Ukojenie przyszło już na pierwszym punkcie wydarzenia. Tym punktem było świadectwo Pani Patrycji Hurlak. Poprzez słowa aktorki zrozumiałam, że z każdej sytuacji jest wyjście. Wystarczy, że odpowiednio ustawimy swoje wartości- postawimy Boga na pierwszym miejscu. Pełna nadziei wyszłam ze spotkania, by skonfrontować swoje przemyślenia z Bogiem na Drodze krzyżowej. Poprzez rozważania utwierdziłam się w przekonaniu, że ja tak jak Pan dam radę udźwignąć „krzyż” nauki, stresu, decyzji. Jego cierpienie było o wiele większe od mojego, a przecież podnosił się po każdym upadku, dążąc do celu. Kolejnym punktem dnia był Apel jasnogórski i adoracja. Przed wizerunkiem Matki Bożej modliłam się o Dary Ducha Świętego w tak ważnym dla mnie okresie życia- na maturę, wybranie właściwych studiów. Był to czas osobistej modlitwy, śpiewu, a czasem po prostu milczenia i wpatrywania się w Wizerunek Matki, która do każdego kierowała inne słowa pocieszenia. Kulminacyjnym punktem naszej pielgrzymki była Eucharystia sprawowana przed Obliczem jasnogórskiej Pani. Po całym dniu refleksji, czuwania, zadawania Bogu pytań, słuchania odpowiedzi była to chwila bardzo potrzeba- Bóg zagościł w naszych sercach. Rozwiały się wątpliwości, a zagościł spokój i determinacja, by ostatnie chwile przed egzaminem dojrzałości jak najlepiej wykorzystać.”
Uczestnicy Czuwania