Bóg potrzebuje współpracy z wolnym i kochającym człowiekiem
27 czerwca w Drohiczynie odbyło się zakończenie roku katechetycznego 2014 / 2015 w diecezji drohiczyńskiej. Na spotkanie przybyli katecheci świeccy i siostry zakonne zatrudnione w katechizacji.
Eucharystię w intencji katechetów, w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego celebrował biskup drohiczyński Tadeusz Pikus.
W wygłoszonej homilii przypomniał on, że ludzie wierzący, a w szczególności katecheci, aby być wiarygodnymi świadkami Chrystusa, powinni pytać siebie: „Jakiego Boga kocham ? Czy kocham tylko Boga jako Dzieciątko z Betlejem i radosnego Cudotwórcę, czy także tego, który wziął krzyż, a ja mam Go naśladować ? „Ksiądz biskup ukazał wielką rolę świadectwa życia, które powinno być fundamentem pracy katechetycznej. „ Bóg stworzył bowiem kamień, którego sam nie udźwignie” – mówił. Jest nim człowiek. Bóg zaś potrzebuje współpracy w swoim dziele z człowiekiem, ponieważ stworzył go wolnym i może on kochać.”
W swej misji powinni najpierw słyszeć tylko Boga. Ksiądz biskup powiedział również o potrzebie duchowego przygotowania do takich wydarzeń, jak Światowe Dni Młodzieży, aby, nie tylko przygotować się na przyjęcie ludzi z zagranicy, lecz samemu przyjąć Boga, a ich doprowadzić do spotkania z Chrystusem. Zaprosił do włączenia się także w inne diecezjalne inicjatywy, takie jak „Dzień Podlasia”, obchodzony w rocznicę spotkania ze św. Janem Pawłem II w Drohiczynie oraz dni pastoralne, na których poruszane są aktualne problemy społeczne i moralne.
Z referatem na temat : „ Katolik wobec kultury społecznej” wystąpił ks. prof. dr hab. Stanisław Kulpaczyński SDB z Lublina. Przypomniał on znane powszechnie problemy i zagrożenie, które napotykają katecheci w swej pracy, a następnie przypomniał, gdzie powinni oni szukać wsparcia w ich rozwiązywaniu. Jako źródło pomocy wyliczył: otwarcie się i współpracę z Duchem Świętym, Panem Jezusem i Matka Bożą, swymi Patronami i Aniołami Stróżami. Ukazał potrzebę promowania dobrej rodziny, dobrych grup szkolnych, dobrych wzorców i piętnowanie antywzorów, pozytywnego stosunku do nauki w szkole, ubogaconej liturgii i organizowanych konkursów oraz pozaszkolnych spotkań. Podkreślił, że dużo uwagi powinno się poświęcić wyjaśnianiu zagrożeń wywołanych zachowaniem idoli i kreowanej mody, a także powszechnej pornografii. Mówił o potrzebie ukazania piękna kulturalnej dyskusji, krytycznego podejście do oglądanych programów i filmów oraz zachowań opartych na wartościach. Zachęcał do tworzenia atmosfery radości oraz silnej formacji, polegającej na wzmacnianiu wiary, konsekwentnym oczyszczaniu się z grzechów, przyjaźni z Bogiem, świadectwie życia, kreatywności, postawie ofiarodawstwa, współpracy i dopuszczenia uczniów do wspólnej oceny oraz prowadzenie katechezy, dzielenia się doświadczeniami, organizowania rekolekcji, wspólnych wyjazdów oraz przemodlenia katechezy. Mówił: „Należy uczyć dialogu z Bogiem. Jest takie powiedzenie: „Kto się dobrze modli, ten dobrze żyje. Ale ja powiem: „ Kto się bardzo dobrze modli, ten tylko dobrze katechizuje.”
Ks. kan. dr Krzysztof Mielnicki – dyrektor Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego podsumował działalność minionego roku katechetycznego w diecezji oraz mówił na temat stojących przed katechetami zadań bieżących i problemów w katechizacji.
ks. Artur Płachno