Obchody uroczystości św. Stanisława Kostki

Relacja z parafii Jabłonna Lacka

W dniu 17 września w naszej parafii odbyło się spotkanie z okazji święta św. Stanisława Kostki patrona dzieci i młodzieży. Obchody składały się z dwóch części. Pierwszą była Msza św. sprawowana o godz. 16.00 z udziałem dzieci i młodzieży naszej parafii, podczas której zostały poświęcone tornistry, przybory i książki przyniesione przez uczniów klasy I. Oprawę liturgiczną przygotowali uczniowie z jabłońskiej szkoły, ministranci oraz harcerze z 22 Drużyny Harcerskiej „Pędziwiatry”.
W głoszonym Słowie Bożym ks. Łukasz Skarżyński podkreślił, że św. Stanisław Kostka bardzo mocno kochał Pana Jezusa i każdego dnia z wielką miłością zdobywał świętość. Po końcowym błogosławieństwie wszyscy zostali zaproszeni na salę gimnastyczną do Szkoły Podstawowej gdzie odbyła się druga część spotkania. Tam od razu zostaliśmy przywitani przez specjalnego gościa, który zaprezentował nam warsztaty chemiczne (reakcje, wybuchy, ogień). Następnie po pokazie pełni wrażeń i energii zaczęliśmy tańczyć w rytm muzyki (kaczuszki, tukan tuk, gumi miś itp.). Później rozpoczęły się zawody sportowe, które wyzwoliły w nas ducha rywalizacji. Konkurencje przysporzyły nie jednej osobie trudności, ale i wywołały wielki uśmiech na twarzy. Nasze spotkanie zakończyliśmy wspólnymi pląsami przygotowanymi przez harcerzy. W tak w miłej i pełnej radości atmosferze, wypełnionej różnymi atrakcjami, spędziliśmy wspólnie czas świetnie się bawiąc. Dziękujemy wszystkim za przybycie, a opiekunom za pomoc. Do zobaczenia za rok.

 

Relacja z parafii Skrzeszew

W parafii w Skrzeszewie w tym roku już po raz kolejny został zorganizowany Dzień Dzieci i Młodzieży z okazji święta św. Stanisława Kostki – patrona dzieci i młodzieży. Inicjatorem i organizatorem spotkań są członkowie scholii parafialnej „Cuncti Simus Concanentes”. Obchody rozpoczęła, już tradycyjnie, Msza Święta, która stanowi „bilet wstępu” na całość obchodów. Spotykamy się na niej, aby nasze spotkanie miało źródło u naszego Stwórcy, oraz żeby Jemu, poprzez wstawiennictwo św. Stanisława, zawierzyć wszystkie swoje radości i problemy. W tym roku kazanie wygłosił ks. Paweł Badura – uświadomił nam, że Msza Święta, ale również modlitwa to tak jakby randka, tylko że z Panem Bogiem. Mimo, że często nie mamy czasu to powinniśmy, zawsze znaleźć czas dla naszego Ojca Niebieskiego, bo to wszystko zawdzięczamy mu i częściej powinniśmy spotykać się z nim na „randkach”. Na Mszy Świętej też już było wesoło – dzięki scholi, która zapewniła oprawę muzyczną i swoim śpiewem i grą pomogła wychwalać Boga z radością.

Dalsza część obchodów miała miejsce na placu przy plebanii. I tutaj każdy znalazł coś dla siebie, dzięki zorganizowaniu różnorakich atrakcji – gier, zabaw, konkursów, można było rozwijać talenty poprzez wspólne śpiewanie piosenek, jak również tańce. Głównym punktem było rozpalenie ogniska i pieczenie przy nim kiełbasek, ufundowanych przez Księdza Proboszcza – Sławomira Mazura. W spotkaniu wzięło udziało ok. 100 dzieci i młodzieży w wieku od przedszkola aż do szkoły średniej. Podczas obchodów bawiliśmy się wszyscy razem, staraliśmy, żeby nikt nie stał sam.

Spotkania Dzieci i Młodzieży z okazji święta św. Stanisława Kostki w parafii w Skrzeszewie stały się już tradycją, która została zapoczątkowana ok. 13 lat temu. W każdym roku bierze w nich udział coraz więcej osób. Są bardzo wyczekiwanym czasem, który zawsze przynosi wiele radości i zostawia wiele wspomnień, które zawsze wywołują uśmiech radości na twarzach tych, którzy wzięli udział w obchodach.